תוצאה מחשידה בבדיקת פאפ – ד”ר הלל וקסלר

אני בת 26 וביצעתי בדיקת פאפ לפני כשבועיים. אתמול התקשרו אלי ואמרו לי כי עלי לבצע בדיקת קולפוסקופיה בגלל שבדיקת הפאפ הראתה חשד לתאים טרום סרטניים. מהם תאים טרום סרטניים בצוואר הרחם ועד כמה זה מסוכן?

ד”ר הלל וקסלר משיב:

ד"ר הלל וקסלר
ponsulak

נתחיל ב PAP  – זו בדיקת סקר הנקראת על שם ממציאה, פרופ’ פאפאניקולאו, שראה לפני שנים במיקרוסקופ את התאים שנלקחו במשטח צוואר הרחם. הוא צבע אותם בצביעה המאפשרת לזהותם ולסווגם לתקינים ולא תקינים. מדובר על 3 אזורים בצוואר הרחם וליתר דיוק, בסמוך לפי החיצון של צוואר הרחם.

  • האזור הראשון הוא התאים שהופיעו מהרירית המצפה את חלל הרחם ועד לנקודת המעבר.
  • האזור השני הוא איזור המעבר בין האזור הראשון לשלישי ונקרא איזור המעבר.
  • האזור השלישי מורכב מהתאים המצפים את הנרתיק וצוואר הרחם עד לאותה נקודה.

האזור הרגיש ביותר הוא אזור המעבר, בו נפגשים שני סוגי התאים, מה שמביא לכמות גבוהה של התרחשויות ושינויים של תאים .כאשר ישנו חולי כגון HPV , מחלה וירלית אשר המחולל הוא וירוס הפפילומה, מתקיימים שינויים של התאים מתקינים לתאים לא ייחודיים, פרימיטיביים, אך עדיין במבנה שפיר שיכולים להתפתח לתאים ממאירים.

לפי ד”ר הלל וקסלר בכל פעם שתוצאת ה  PAP  אינה תקינה יש צורך בכלי עזר נוסף בכדי לוודא את סוג הרקמה. בדיקה נוספת היא הקולפוסקופיה, שבמהלכה משקיפים על הצוואר בהגדלה של פי 8-16 ועד פי 100 . בדיקה זו מטרתה לזהות איזור אשר בו נגע חשוד ואם כן, נלקחת מימנו פיסת רקמה (ביופסיה)  לאבחון היסטולוגי, שרק הוא מאפשר לקבל את האבחנה הסופית למהות הרקמה. מטרת מסע אבחוני זה הוא גילוי מקדם ככל הניתן של רקמה חולה וטיפול מיידי. יש לציין שעל ידי גילוי מוקדם ככל האפשר של תאים גידוליים ברקמה מקומית ושטחית, ניתן להגיע לריפוי שלם.

תוצאה מחשידה בבדיקת פאפ – ד”ר הלל וקסלר
דרג את הפוסט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות