דיספראוניה – כאבים בזמן יחסי מין: מהם הגורמים ודרכי הטיפול?

ע”פ דוקטור הלל וקסלר ישנן נשים אשר חוות כאבים עזים ומטרידים ביחסי המין. תופעה זו נקראת דיספראוניה. התופעה כוללת גם מקרים של כאבים וקשיים בזמן קיום יחסי מין עד כדי הימנעות, מדובר בכאבים שמתרחשים בעת החדירה לאישה המכאיבה בצורה משמעותית ולא מאפשרת את קיום היחסים.

יש לסווג את הגורמים לתופעה לשני תרחישים נפרדים:

  1. מבנה פיזיולוגי של הפות והנרתיק
  2. חוליים של הפות והנרתיק

מבנה פיזיולוגי של הפות והנרתיק

במקרה של מבנה יכולות להיות בעיות הקשורות למבנה הנרתיק, לניוון, ליובש ולמומים.

  • כאבים בתקופה טרם הולדה -בעת החדירה לפות והנרתיק נגרם לחץ, האישה מתרגמת זאת לכאב אשר איננו מאפשר לאישה להמשיך בקיום היחסים. מדובר בתרגום תחושת הלחץ לכאב.עם הלידה מתרחשת התרחבות שמשנה את כל הכניסה לנרתיק ומאפשרת בקלות יתרה את החדירה.מקרים מסוג זה מטופלים על ידי רופא נשים סקסולוג .הטיפול מנסה להרגיל את המעבר והחדירה , מבוצע החדרה הדרגתית של מוליכים בקוטר עולה, המסבים לאישה הסתגלות, אשר לאט לאט מתורגמת מכאב ללחץ בהנאה. שכיחות  מקרים אלו קטנה יחסית ומוגדרת כבעיה פסיכוסומטית.הבעיה השכיחה יותר קשורה למבנה תקין של הפות והנרתיק המתרחשת בעיקר טרם לידה.
  • מבנה שאינו תקין – ד”ר הלל וקסלר מציין כי קיימים מקרים קלאסיים הם מומים מלידה (נדיר מאוד) ו/או ניוון קשה של הפות והנרתיק בתקופת הבלות (שכיח מאוד). מקרים אלו ניתנים לטיפול אישי, תוך כדי אבחון והחלטת הסקסולוג על צורת הטיפול. מציין כי קיימים מקרים של מבנה נרתיק שאיננו תקין כבר מלידה . יכול להיות עם ניוון של חלק מהנרתיק או חלק מהפות מה שגורם להיצרות שאינה מאפשרת את החדירה.
  • יובש בנרתיק – בעיקרון, המשחק המקדים במהלך קיום יחסי המין גורם לליחוח של הפות הנגרם מהבלוטות המצויות בפתחו של הנרתיק. ליחוח זה מאפשר את החדירה ללא קושי. כאשר האישה איננה שותפה מלאה ליחסי המין נמנעת הפעלת הציר הפסיכוסומאטי, שהוא הכוח המניע בהפעלת הבלוטות. כאשר מסיבות אלו לא מתאפשר קיום יחסים, רצוי להימנע בכלל או להשתמש במסככים מלאכותיים כגון שמן ועוד תכשירי שימון אחרים.

חולאים של הפות והנרתיק

דוקטור הלל וקסלר מסביר כי בכל פעם שישנה דלקת בפות ובנרתיק, קיים קושי בקיום יחסים ויכול להיגרם לחץ שפשוף ופציעה של הרקמה הדלקתית ,בצקתית ומגורה.

מצב זה איננו מאפשר קיום יחסים ומועד לפציעה מוגברת.

מדובר על דלקות מכל הסוגים, חיידקים, ויראלי, פטרייתיים ועוד אלו עשויים לגרום לקושי רב עד כדי היעדר אפשרות לקיום יחסים וסיכון בהדבקת בן הזוג .

במקרים אלו מומלץ לפנות ישר לרופא נשים, לקבל טיפול, להחלים מהנגע ומהדלקת ורק לאחר מכן לחזור לשגרת קיום היחסים ללא בעיה.

במקרים של גידולים, קונדילומות (יבלות) ועד גושים אחרים (פוליפים, ליפומות), נחסמת הכניסה לנרתיק ובכך נגרם קושי וכאב רב בעת ניסיון החדירה הדבקת בן הזוג.

מקרים אלו נדרשים בטיפול מיידי וספציפי על ידי רופא הנשים.

ד”ר הלל וקסלר הוא רופא בעל ניסיון רב ברפואת נשים, בעל מרפאה למעקבי הריון מילד ומנתח בחדר הלידה של בית החולים לניאדו.

gender-icon-stickers_23-2147504617

דיספראוניה – כאבים בזמן יחסי מין: מהם הגורמים ודרכי הטיפול?
דרג את הפוסט
נגישות