ד”ר הלל וקסלר – מהי שקיפות עורפית?

היריון בכל גיל ובכל תקופה הוא דבר יפה, מרגש ומיוחד. השינויים בגוף, במחשבה, ברגש, וההילה הזורחת של אישה בהיריון, כל אלו מהווים שער להתחדשות וצמיחה בחיים שלך. וכמו כל דבר שיוצר שינוי, יש צורך במעקב, בדיקות ותחושת ביטחון, הנובעת מהידע שלנו על המתרחש בגופנו.

מאת: צוות האינטרנט ד”ר הלל וקסלר

ד"ר הלל וקסלרהבריאות שלך ושל העובר שלך נמצאות בחשיבות עליונה, ואישה הרה מקבלת יחס מועדף לא רק בתורים ובאוטובוס, אלא גם במערכת הבריאות, הן ברמת המחקרים הנעשים בתחום, והן ברמת השירות המיידי והמסור. כשמתגלה כי את בהיריון, תקבלי רשימה של בדיקות שניתן לבצע במהלך ההיריון כמו בדיקת שקיפות עורפית.

אז מהי בדיקת שקיפות עורפית?

ד”ר הלל וקסלר מסביר כי בדיקת שקיפות עורפית הינה בדיקת אולטרא סאונד לכל עניין ודבר, כאשר המיקוד שלה הוא באזור עורף העובר. במהלך ההיריון ישנה הצטברות של נוזלים בעורפו של העובר, תהליך טבעי ונכון, אשר מתרחש אצל כל העוברים.

הבדיקה נוצרה בעקבות תגליות על הקשר בין הצטברות עודפת של נוזלים באזור זה בגוף העובר לבין מחלות שונות של העובר. תופעות כגון תסמונת דאון, מומים קשים בלב, מומים אנטומיים שונים ומומים גנטיים נדירים.

לאחר הבדיקה בה מזהים את קוטר הנוזל שהצטבר, ישנן טבלאות אשר בהן מציבים את הנתונים, בהתאם לגודל וגיל העובר, כדי לזהות את רמת הסיכון בה הוא נמצא, אם בכלל. ד”ר הלל וקסלר מציין שבדיקה זו יכולה לזהות מראש ובאחוזי זיהוי גבוהים מאוד מקרים של תסמונת דאון.

יתרונות, מתי ואיפה עושים את הבדיקה?

היתרונות העיקריים של הבדיקה הם כמובן העובדה כי היא איננה פולשנית, ולא יוצרת סיכון להיריון, וזאת בניגוד לבדיקות רבות אחרות, לדוגמא דיקור למי שפיר.

ד”ר הלל וקסלר מסביר כי בדיקת שקיפות עורפית נעשית במהלך השבועות האחד-עשר ועד השלושה-עשר להיריון, והיא נעשית במרפאות הפרטיות, המרפאה לבריאות האישה, ובהתאם לקופת החולים בה את מטופלת ובה מתבצע המעקב. הרופא המלווה יפנה אותך לבדיקה במקום הנכון, והתוצאות יגיעו אליו.

ד”ר הלל וקסלר מציין כי יש לזכור שלרוב, לפחות מבחינה סטטיסטית, אין ממצאים חריגים בבדיקות אלו, והשקיפות העורפית תקינה. רוב הלידות נעשות באופן תקין וחלק, ומביאות לעולם עובר בריא ושמח, לאם מאושרת שעומדת מול דרך חדשה ויפה במחזור החיים.

כרופא בעל נסיון רב, ד”ר הלל וקסלר מאמין באנושיות, בקשר האישי עם המטופלות, בגישה אל המטופלת כאדם מלא עם רגשות ומחשבות ולא כאל בעיה ספציפית.

ד”ר הלל וקסלר – מהי שקיפות עורפית?
דרג את הפוסט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות