הלל וקסלר: מה חשוב לדעת על הרגלי שינה בזמן ההיריון?

לקראת סיום ההיריון, במהלך השבועות האחרונים לפני הלידה, נשים רבות מתלוננות על ירידה משמעותית באיכות השינה שלהן ועל הפחתה מורגשת בשעות השינה. הסיבות לכך נעוצות במגוון רחב של גורמים שביניהם עלייה במסת הגוף, קושי בהירדמות בעקבות חוסר יכולת לישון על הצד, צרבת שמופיעה לאחר ארוחת הערב, חששות מפני הלידה ועוד.

מאת: ד”ר הלל וקסלר צוות האתר

הלל וקסלר
שינה בזמן ההיריון (Michal Marcol)

לאחרונה פורסם מחקר מרתק שבחן את הקשר בין איכות השינה ומספר שעות השינה לבין צורת הלידה ומשכה בקרב נשים בחודש האחרון של ההיריון.

הממצאים החשובים

המחקר העלה תמונה מעניינת לפיה נשים שדיווחו על כך שהן ישנות מדי לילה בין שבע לשמונה שינה איכותית נהנו מלידה שאורכה היה שמונה עשרה שעות בממוצע. לעומת זאת משך הלידה הממוצע של הנבדקות שדיווחו על שינה של שש שעות בלבד עמד על 29 שעות ואלו שדיווחו על שינה לא איכותית ועל התעוררות שלוש עד ארבע פעמים במהלך הלילה חוו לידות באורך ממוצע של 26 שעות.

בנוסף לכך נמצא במחקר כי הנשים שדיווחו לחוקרים על כך שהן סובלות מאיכות שינה גרועה נמצאו בסיכון מוגבר עד פי ארבעה ללדת בניתוח קיסרי יחסית לנשים שדיווחו כי הן נהנות משינה איכותית ללא הפרעות. כמו כן במספר מחקרים נמצא כי חוסר יכולת לישון יותר משש שעות באופן רציף במהלך הלילה מגדיל את הסיכון לסיבוכי לידה שונים.

מה שמתחשק לי זה לישון

לאור הממצאים המחקריים החלטנו לספק לכן מספר המלצות שיסייעו לכן ליהנות משינה איכותית ומספקת להלן:

  • מומלץ להיכנס למיטה באותה השעה מדי יום ולהימנע מחריגות.
  • נחירות הן תופעה שכיחה יחסית בהיריון בעיקר בקרב נשים שסובלות מעודף משקל או השמנה. עם זאת, נחירות עלולות להעיד על קיום של מצב שנקרא דום נשימה בשינה. לפיכך במידה ובמהלך ההיריון החלו להופיע נחירות שלא היו קיימות קודם לכן מומלץ לבצע מספר בדיקות כמו למשל בדיקת לחץ דם, בדיקה לנוכחות חלבון בשתן, בדיקה לאבחון דום נשימה בשינה ועוד לפי המלצת הרופא המטפל.
  • בזמן השינה מומלץ לשכב על צד שמאל של הגוף בירכיים וברכיים כפופות כאשר בין הברכיים ניתן להניח כרית.
  • במהלך היום מומלץ לצרוך נוזלים בכמות מספקת אך במידה וצריכת המים לפני השינה מובילה לקימה לצורך התרוקנות ניתן להפחית מעט את הצריכה כשעתיים לפני הכניסה למיטה.
  • על מנת להימנע מתחושת צרבת מומלץ להימנע מצריכה של ארוחה גדולה עד שעתיים לפני הכניסה למיטה. כמו כן מומלץ להימנע מלצרוך בארוחת הערב מזונות שומניים, חריפים או מתובלים יתר על המידה.
  • כשעה עד שעתיים לפני השינה מומלץ להשרות אווירה רגועה אם על ידי כיבוי המחשב וקריאת ספר, אם על ידי כניסה לאמבט חמים ואם על ידי עמעום האורות בבית ועיסוק בפעילות מרגיעה.

במרפאה של ד”ר הלל וקסלר ניתן לקבל מעקב פרטי מתחילת ההיריון ועד סופו מעקב הכולל יחס אישי וגישה לרופא 24 שעות ביממה.

הלל וקסלר: מה חשוב לדעת על הרגלי שינה בזמן ההיריון?
דרג את הפוסט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות