הריון בגיל מבוגר – מה הסיכונים?

אמנם הרפואה המודרנית מאפשרת לאישה להיכנס להריון גם בגיל 40-50, אך עדיין קיימים לא מעט סיכונים בסיטואציה זו. ד”ר הלל וקסלר, מומחה ליילודה והריון, מסביר באילו סיכונים מדובר.

“בעיקרון, קיימות שתי קבוצות של סיכונים”, אומר ד”ר הלל וקסלר. “קבוצה אחת היא סיכונים לבריאותו של העובר והשנייה היא סיכונים לאמא”.

סיכונים לעובר

  • הפרעות כרומוזומליות – בגלל הזדקנות של הביציות, בגיל זה עולה הסיכון להופעה של הפרעות כמו תסמונת דאון. זה תקף גם בהריון טבעי וגם בהפריה חוץ גופית.
  • הפרעות בגדילה – הפרעה בתהליך הגדילה ברחם עלולה לנבוע מהשפעה של מחלות רקע אשר התפתחו אצל האמא, כמו יתר לחץ דם. בנוסף, קיים שיעור גבוה יותר של תמותת העובר ברחם, על אף שאין אנו יודעים תמיד להסביר את הגורם לה.

סיכונים לאם

  • רעלת הריון ויתר לחץ דם כרוני – מדובר בשתי מחלות בעלות שכיחות גבוהה יותר אצל נשים בגיל 40-50, שנובעת משינויים בגוף האישה. על פי הסטטיסטיקה, מגיל 40 הסיכוי לרעלת הריון עומד על 10 אחוזים.
  • סיכון ללידה מוקדמת – ישנו סיכון גבוה יותר ללידה מוקדמת אצל נשים בטווח הגילאים המדובר שזהו ההיריון הראשון שלהן. הלידה המוקדמת יכולה להיות ספונטנית או לנבוע ממצוקה של העובר.
  • התפתחות סוכרת הריון – על פי הסטטיסטיקה, בסביבות 7-8 אחוזים מהנשים בהיריון מגיל 40 ומעלה יפתחו סוכרת. לפעמים הסוכרת נובעת מתוך השמנת יתר, שאופיינית אצל נשים בגיל זה. סוכרת טרום הריונית עלולה להשליך על בריאות העובר ועל מהלך ההיריון כולו.

לסיכום, חשוב לציין כי על אף הקשיים והעומס הפיזיולוגי על גוף האישה, רוב ההריונות של נשים בגילאים 40-50 מסתיימים בתוצאות טובות. רופא מנוסה יודע לנהל נכון את הסיכונים.

הריון בגיל מבוגר – מה הסיכונים?
דרג את הפוסט
נגישות